Velika pobeda Pantera u Splitu!

11

Kao po pravilu, mečevi u Splitu nose veliku neizvesnost i dramu. Tamo nije lako pobediti, za to je potreban ozbiljan karakter, ali što ne reći i kvalitet. Kada je karakter na ispitu izabranici Nenada Stefanovića su najbolji đaci, oni koji preuzimaju odgovornost i uzmu ono što im pripada. Tako je bilo i u Dalmaciji.

Nije ovo bilo savršeno izdanje FMP Meridiana, slagali bismo kada bismo rekli da je tako. Devet promašenih slobodnih bacanja o tome svedoče, ali mnogo govori I to što je sedam promašeno u prvom poluvremenu. Međutim, ponovićemo, karakter i hrabrost. To je bio recept, kao i što je najčešće slučaj kada stručni štab na čelu sa Stefanovićem diriguju, a Panteri prate taktove kao sinfonijski orkestar. I da, bila je to sinfonija Pantera u četvrtoj četvrtini. Pripremio je Aleksa Stepanović hrabrim i odvažnim trojkama, a Paulius Valinskas udario i poslednji takt. Mala dvorana u Splitu je na kratko postala koncertna, a sopran je bio mladi Nikola Manojlović koji je briljirao sa 18 postignutih poena.

Na kraju više nego zasluženih 91:95. Pratili su Manojlovića pomenuti Aleksa Stepanović sa 17, Trent Frejzer je isto toliko postigao. Briljirao je mladi Marko Pavićević koji je preuzeo veliki teret u odsustvu Nikole Jankovića i u prvoj utakmici sa većom minutažom nakon neugodne povrede palca upisao 12 poena. Valinskas je imao 11 koševa na svom kontu uključujući i verovatno pobedničku trojku.

Panteri su nešto sporije ušli u utakmicu i to je omogućilo motivisanom domaćinu da u ranoj fazi utakmice stekne osam poena prednosti (13:5). Bolje minute najavio je Nikola Manojlović poenima uz faul čime je praktično najavio svoje izvanredno prvo poluvreme. FMP Meridian je ubrzo uhvatio priključak, korak po korak izabranici Nenad Stefanovića su se vratili u potpuni egal. Ipak, u završnici četvrtine došlo je do pada koncentracije koji se najviše emitovao u promašenim slobodnim bacanjima i izgubljenim loptama. Dominik Mavra je to materijalizovao za svoj tim i trojkom uz zvuk sirene doneo Splitu sedam poena prednosti – 26:19.

Druga četvrtina donela je potpuno drugačiju košarku. Panteri su bili značajno čvršći, a kada je bilo krizno u rezultatskom smislu ponovo je Manojlović pogodio uz faul. Na njegov učinak nadovezao se izvanredni Marko Pavićević, još jedan igrač iz plejade mladih prvotimaca koji je isto pogodio uz prekrašaj. Od minusa od devet poena FMP Meridian se vratio u egal, a Manojlović je trojkom iz ugla doneo potpuno izjednačenje – 36:36. Remi je ostao do poluvremena (38:38).

Početak drugog poluvremena protekao je u znaku Trenta Frejzera. Njegovih sedam vezanih poena u uvodnoj fazi tog dela utakmice odvojili su Pantere na sedam poena prednosti – 47:54. Dogodio se potom ponovo manji pad koncentracije, ali su Frejzer i Bo Bič imali mirnu ruku u veoma važnim momentima za meč i odbili su nalet rivala. Zahvaljujući dobroj odbrani u završnici četvrtine izabranici trenera Stefanovića su zadržali vođstvo od šest poena – 61:67.

Ipak, prelomni momenti nisu se tada događali. Uz podršku bučne publike i velikom željom, Split je držao priključak. Ruku na srce manjak koncentarcije u redovima Pantera i neki olako pravljeni faulovi, neki od njih uz prekršaj kreirali su neizvesnu završnicu. Ipak i u tim okolnostima snažan karakter Pantera, ali i izvrsne role Stepanovića, a potom i Šaranovića i Valinskasa u tom delu utakmice uvek su odgovorile rivalu.

Prelomni utakmici bili su rezervisani za nastup fantastičnog Alekse Stepanovića, dve njegove trojke najavile su završni čin. On je ipak bio u režiji Pauliusa Valinskasa koji je na manje od minut do kraja postigao trojku za 88:95 i ispostaviće se veliku pobedu Pantera na tradicionalno teškom gostovanju.

Split – FMP Meridian 91:95 (26:19, 12:19, 23:29, 30:28)

FMP Meridian: Frejzer 17, Bič 4, Pavićević 12, Stepanović 17, Šaranović 4, Matović, Izundu 8, Vuković, Dženkins 4, Vujičić, Manojlović 18, Valinskas 11.